Dieta na Lato - Smaczne i Dietetyczne Wakacje

Niedługo przywita nas kalendarzowe lato, wyczekiwany czas urlopów i relaksu. Szczególnie teraz zadbaj o siebie, swój odpoczynek, dobre samopoczucie i zdrowie. O tym, jak to zrobić oraz klika rad jak przetrwać nadchodzące upalne dni traktuje poniższy artykuł.
dieta na lato

Co oprócz garderoby warto zmienić latem?

Zwróćmy uwagę na dotychczasowy sposób żywienia. Lato to czas wyższych temperatur, które niejako same „wymuszają” zmianę sposobu odżywiania. Dni są dłuższe, dlatego łatwiej o zmiany.

Posiłki jadaj systematycznie!

Ta złota zasada jest zawsze aktualna. Nawet najwyższej jakości produkty nie będą korzystnie wpływać na stan naszego organizmu bez wprowadzenia w życie tej reguły. Regularność usprawni proces trawienia, ale także korzystanie wpłynie na naszą sylwetkę.

Odżywiaj się prawidłowo i dbaj o różnorodność produktów!

Twój codzienny jadłospis powinien dostarczać urozmaiconych produktów w celu zaspokojenia potrzeb organizmu na niezbędne składniki odżywcze. Tą regułę warto stosować bez względu na porę roku. Latem bardzo łatwo o wybór świeżych i nieprzetworzonych produktów i zadbanie o różnorodność posiłków. Wykorzystajmy dostępne sezonowe warzywa i owoce. Fasolka szparagowa i kapusta to źródła wapnia, pomidory likopenu - związku wykazującego działanie przeciwnowotworowe. Z kolei truskawki i porzeczki to bogactwo witaminy C, która nie tylko wzmacnia odporność, ale zapobiega także procesom starzenia. Morele czy arbuzy to źródła beta karotenu. Poza tym owoce i warzywa zawierają naturalny błonnik pokarmowy.

Zmień wakacyjną dietę na lekkostrawną!

Bogactwo warzyw i owoców warto wykorzystać również do zmiany diety na lżejszą. Zrezygnuj z dań smażonych, obfitujących w tłuszcz. Ciężkostrawne i pikantne potrawy dodatkowo wzmagają potliwość. Ciepłe lekkostrawne posiłki przyrządzaj na parze. Kiedy temperatury za oknem są bardzo wysokie spożywaj produkty działające orzeźwiająco na organizm. Wprowadź do swojego menu chłodniki i zupy owocowe, koktajle owocowe, sorbety oraz sałatki.

Nawadniaj organizm!

Do nawadniania organizmu powinna nam służyć woda. Możemy ją nazwać płynem życia. Zwykle powinniśmy spożywać około 1,5-2 l w ciągu dnia. Zapotrzebowanie na wodę wzrasta podczas aktywności fizycznej, w klimatyzowanych pomieszczeniach czy wysokich temperaturach i upałach, na które jesteśmy narażeni latem. Dlatego nie czekaj aż dopadnie Cię pragnienie, wtedy Twój organizm jest już odwodniony. Popijaj wodę małymi łyczkami, nawet wtedy, kiedy nie chce Ci się pić. Szczególnie latem podczas upałów wyklucz z codziennego menu kawę, mocną, czarną herbatę oraz sól, które zatrzymują wodę w organizmie i gromadzą toksyny.

Wakacyjne pokusy - czas pysznych deserów, lodów.

Zrezygnuj ze smakołyków podawanych z kremem, ciastek z dużą ilością cukru na rzecz niskokalorycznych, ale bardzo wartościowych dla Twojego organizmu sorbetów owocowych czy lodów. Lody bez dodatków w postaci karmelu czy sosów są mniej kaloryczne niż inne przekąski. Nie zapominajmy również o wakacyjnych spotkaniach przy grillu. Podczas grillowania zwróć uwagę na sposób przyrządzania potraw – nie dopuszczaj do ściekania tłuszczu na gorące węgle, ponieważ powstają wtedy związki rakotwórcze. Stosuj specjalne tacki i przyprawy takie jak rozmaryn, imbir czy kurkuma. Grilluj chude mięso, ryby a nawet warzywa. Ciesz się smakiem potraw. Lato to czas, różnorodności smaków i barw na naszych talerzach, ale jednocześnie niepowtarzalna okazja aby zadbać o prawidłowe odżywienie swojego organizmu. Pamiętaj, że zdrowe żywienie ma wpływ na cerę, piękne włosy oraz dobre samopoczucie.

Życzę wszystkim udanego odpoczynku i samych smakowitości!