DIETETYK DZIECIĘCY
Poznań & Kościan

Dziecko to największy skarb dla każdego rodzica, dlatego chęć podarowania mu wszystkiego, co najlepsze towarzyszy niemal każdej decyzji zakupowej. Bogata oferta produktów spożywczych i wszechobecna reklama nieraz wzbudza w nas poczucie zagubienia, nie ułatwiając tym samym optymalnego doboru menu dla szybko rozwijającego się organizmu dziecka.

Kim jest dietetyk dziecięcy?

Dietetyk dziecięcy analizuje dietę dziecka i rodziców pod kątem błędów żywieniowych oraz nieprawidłowości w dostarczaniu składników odżywczych i mineralnych potrzebnych rozwijającemu się organizmowi dziecka. Kluczową rolę dla skuteczności prowadzonych działań odgrywa rzetelna edukacja żywieniowa dziecka i rodziców.

Dietetyk Dziecięcy - dieta dla dziecka

Czym jest Dieta dla dziecka?

Słowo "dieta" kojarzy się często ze zrzucaniem zbędnych kilogramów lub odchudzaniem pełnym restrykcji i wyrzeczeń. Nie jest to jednak poprawne, ponieważ "dieta" to po prostu sposób naszego odżywiania i to, czym zaspokajamy codzienne potrzeby żywieniowe. Całokształt naszych przyzwyczajeń i nawyków, kształtuje to, kim jesteśmy i jak będzie się rozwijać nasz organizm. Szczególnie ważne jest kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych już w wieku dziecięcym, ponieważ wpływają one na przyszły sposób odżywiania dziecka. Wła­ści­wie zbi­lan­so­wa­na die­ta zmniej­sza rów­nież ry­zy­ko powstawania cho­rób die­toza­leż­nych w wie­ku do­ro­słym.

Jakie są kluczowe elementy w diecie dziecka?

Pożywienie, które dostarczamy naszemu organizmowi jest naszym paliwem, to ono zaspokaja nasze potrzeby energetyczne i dostarcza niezbędnych elementów będących budulcem kości i mięśni. Jakość i skład tego paliwa bezpośrednio przekłada się na stan zdrowia, samopoczucie i możliwości pra­­wi­­dło­­we­­go roz­­wo­­ju fi­­zy­cz­ne­­go i umy­­sło­­we­­go dzie­c­ka, dlatego nie­­zbę­d­ne jest zapewnienie dobrze zbi­lan­so­wa­nej die­ty od najmłodszych lat.

W ciele dziecka zachodzi wiele skomplikowanych procesów, które wymagają zapewnienie odpowiednich składników i energii. Niektóre z nich to:
  • Wzrost kości,
  • Przyrost masy mięśniowej,
  • Odżywianie komórek nerwowych i rozwój mózgu,
  • Procesy związane z dojrzewaniem.
Pamiętajmy, że zapewnienie codziennej aktywność fizycznej dziecka jest równie ważne dla jego rozwoju jak odpowiednie odżywianie. Ruch korzystnie wpływa nie tylko na rozwój organizmu dziecka, ale też na zdolności intelektualne. Warto zwrócić uwagę, że od pewnego czasu aktywność fizyczna stanowi podstawę piramidy żywieniowej dla dzieci i dorosłych.

Jak w praktyce pomaga dietetyk dziecięcy?

  1. Pomaga dobrać odpowiednią dietę dopasowaną do indywidualnych potrzeb dziecka z uwzględnieniem wieku, wagi i stanu zdrowia pociechy oraz jego preferencji żywieniowych.
  2. Pokazuje opiekunom jak kreatywnie "przemycić" nowe posiłki i produkty do diety dziecka, które nie chce jeść lub żywią się monotonnie.
  3. Pomaga z dietą dla dzieci z nadwagą i niedowagą.
  4. Pomaga rodzicom poradzić sobie z dietą dla dzieci z nietolerancją pokarmową i alergią
  5. Doradza, na co zwracać uwagę podczas zakupów i jakich produktów unikać.
  6. Dopasuje proponowane przepisy do umiejętności kulinarnych opiekunów.

Jeżeli mają Państwo jakieś pytania to zapraszamy na konsultacje dietetyczne, podczas których odpowiedzi udzieli dietetyk dziecięcy - Daria Ratajczak.

Przyjmujemy w Poznaniu i Kościanie.