Woda - Źródło życia.

Wysokie temperatury dają nam się we znaki. Żeby przetrwać upał imamy się różnych sposobów - ubieramy się lżej, szukamy chłodnych pomieszczeń, cienia lub pijemy zimne napoje. No właśnie- napoje- jak rolę odgrywa w nich woda?

woda

Dlaczego woda jest taka ważna?

Ludzkie ciało to głównie woda. Organizm osoby dorosłej to około 60% wody, a noworodka nawet około 75%. Oprócz roli budulcowej pełni też funkcję transportową – bierze udział w przemieszczaniu się hormonów, enzymów i składników odżywczych (witamin, minerałów) w organizmie. Ponadto usuwa toksyny, obniża ryzyko wystąpienia nadwagi, chorób serca, reguluje temperaturę ciała. Woda wpływa również na promienny wygląd skóry - dobrze nawodniona wydaje się gładsza.

Jej nieodpowiedniej podaży mogą towarzyszyć m.in. zawroty i ból głowy, ospałość, brak apetytu, zaburzenia wydalania moczu, zaburzenia rytmu serca, omamy czy zaparcia.

Niewielką ilość wody w wyniku licznych przemian metabolicznych organizm wytworzy sam, jednak resztę musimy dostarczyć my - z jedzeniem i piciem. Człowiek nie ma zdolności magazynowania wody, dlatego ważne jest jej regularna podaż.

Ile jej właściwie pić?

Według norm Instytutu Żywności i Żywienia dla mężczyzn wskazane jest picie około 2,5 l wody, a dla kobiet 2l. Zapotrzebowanie na wodę jest jednak zależne od wielu czynników m.in. płci, wieku, stanu zdrowia, stosowanych leków, diety czy aktywności fizycznej, dlatego nie można zalecać wypijania takiej samej ilości wody wszystkim osobom. Znaczenie ma również temperatura i wilgotność - w wysokich temperaturach przy zbyt małej ilości wypijanej wody wzrasta ryzyko udaru cieplnego. Szczególnie podatne na odwodnienie są osoby starsze i niemowlęta.

Którą najlepiej wybrać?

Stając przed regałami pełnymi różnych rodzajów wód często zadajmy pytanie, którą powinniśmy wybrać? Czym się kierować? Minerały w wodzie są łatwo przyswajalne, dlatego szczególnie trzeba zwrócić uwagę na jej dobór. W celu codziennego uzupełniania płynów najlepiej pić wodę źródlaną. Taki rodzaj wody może spożywać praktycznie każdy, nawet dzieci. W upalne dni, kiedy intensywniej się pocimy czy podczas wzmożonej aktywności fizycznej w celu uzupełnienia utraconych minerałów warto skorzystać z wód średnio i wysoko zmineralizowanych. Wód wysokozmineralizowanych powinny unikać dzieci i osoby z chorobami nerek, ze względu na ich zbyt duże obciążenie.

Woda to źródło życia. Trzeba sobie uświadomić, jak ważną rolę odgrywa w naszym organizmie pamiętając o niej nie tylko w czasie upałów, ale także, na co dzień. Jak mówi przysłowie: "chcesz być zdrowy, młody, nie stroń nigdy od wody".