Niepozorne ziarno – kilka słów o kiełkach

Z naturalnego bogactwa witamin i minerałów znajdujących się w kiełkach roślin korzystano już w starożytnych Chinach. Możemy ze spokojem mówić o ich ponadczasowym działaniu, ponieważ w kuchni chińskiej są obecne do dziś. A czy my w swoich domach w codziennej diecie korzystamy z bomby witaminowej jaką nam serwują? Czy mogą być receptą na zdrowie?

Kiełki

Co w kiełku „siedzi”?

Mimo iż kiełki mają swoje wierne grono wielbicieli, są trochę niedocenianym składnikiem naszego codziennego menu. W nasionach jest zgromadzone białko, tłuszcze i skrobia, ale też witaminy i mikroelementy, które są najlepiej przyswajalne ze świeżych nasion kiełkujących ze względu na wysoką aktywność obecnych enzymów roślinnych. Ponadto kiełki to źródło młodego chlorofilu, który wykazuje działanie przeciwnowotworowe i odkwaszające organizm oraz witaminy E – niezwykle cennej w przypadku problemów ze skórą i trądzikiem. Zawartość magnezu oraz witamin z grupy B wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, mięśniowego oraz krwionośnego. Wykazują również działanie antyoksydacyjne – ze względu na obecność witaminy E, C, selenu i flawonoidów neutralizując wolne rodniki. To również źródło wapnia, żelaza, siarki, cynku oraz błonnika pokarmowego.

Dla kogo są kiełki?

Z dobrodziejstw roślin we wczesnej fazie wzrostu mogą korzystać osoby z niedoborami witamin i minerałów, zaburzoną gospodarką lipidową, o obniżonej odporności, narażone na stres, zmęczone, rekonwalescenci oraz w problemach żołądkowych – kiełki są lekkostrawne.

Rodzaje kiełków i jakie wybrać?

Asortyment nasion, które można hodować jest bardzo szeroki. Do najpopularniejszych należą ostre i pikane w smaku kiełki rzeżuchy i rzodkiewki (wykazują właściwości odkażające i antybakteryjne), soi (dobre źródło białka), fasoli mung. Hodowli można poddać również kiełki pszenicy, dyni, słonecznika, soczewicy. Na szczególną uwagę zasługują kiełki brokuła, które zawierają unikalny sulfoforan, a zatem wykazują działanie przeciwnowotworowe. Poszczególne ziarna wykazują różnice w czasie kiełkowania, wydajności czy smaku. To właśnie podczas kiełkowania zawartość witamin wzrasta kilkukrotnie, szczególnie witaminy C.

Z czym je jeść?

Kiełki można zastosować w kuchni praktycznie do wszystkiego. Jako urozmaicenie do kanapek, dodatek do serka białego, sałatek czy zup lub jako składnik koktajlu.

Warto je polubić, nie tylko za bogactwo składników pokarmowych, ale również za unikalność smaku i aromatu jaką nadadzą posiłkom.