Zdrowa dieta na każdą kieszeń

Zainteresowanie tematem zdrowego odżywiania oraz kult zgrabnego ciała od kilku lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Jednak mimo to coraz więcej Polaków cierpi na choroby dietozależne oraz z powodu nadwagi i otyłości.

Czy zdrowa dieta opiera się tylko na wymyślnych i drogich produktach?

Jak w tym wszystkim się nie zgubić i wybrać to, co dla nas i naszego zdrowia jest naprawdę dobre?

dieta na każdą kieszeń

Obalamy stereotypy – zdrowo może odżywiać się każdy!

Producenci prześcigają się w poszerzaniu swojego asortymentu o specjalnie przygotowane w tym celu dania i przekąski fit, a siłownie przygotowują specjalne oferty treningowe. Jednak nie zawsze warto ulegać reklamom. Rozsławione superfoods to nie tylko modne nasiona chia, spirulina czy jagody goi, ale także rodzima dynia (wykazuje działanie antynowotworowe, jest bogata w wit.C, chroni przed chorobami układu krążenia), polski jarmuż – bogactwo błonnika i wapnia, siemię lniane i niezastąpione orzechy włoskie. Lista polskich superfoods jest naprawdę długa – można by jeszcze wymieniać m.in. miód, żurawinę, kaszę jaglaną czy natkę pietruszki - są nie tylko nasze, polskie, ale również znacznie tańsze.

Planujemy.

Na zakupy nie chodzimy głodni, żeby nie podjadać, ale … nie chodzimy również bez skrupulatnie sporządzonej listy zakupów. Z pozoru sprawa błaha. Pamiętajmy jednak, że towary w sklepie nie są układane przypadkowo. Niejednokrotnie zdarza się, że chcąc kupić jajka czy mąkę musimy przejść kilka, a nawet kilkanaście alejek, co zwykle wiąże się z dodatkowymi zakupami. Lista zakupów pomaga nie tylko ograniczyć koszty zakupów, ale również ilość wyrzucanego jedzenia.

Korzystamy z produktów sezonowych!

Pory roku oferują na prawdę różnorodne rodzaje owoców czy warzyw, to jeszcze kupowane w sezonie są tańsze od pozostałych. Teraz jesienią możemy wybierać w różnych gatunkach jabłek, gruszek, dyni czy grzybów.

Zdrowe odżywianie to inwestycja!

Pamiętajmy – nasz organizm to nie śmietnik - jeżeli nie teraz, to w późniejszym czasie zła dieta i związane z nią niedobory mogą o sobie przypomnieć. Dlatego, aby prawidłowo funkcjonować należy stosować zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę. Zwracajmy uwagę nie tylko na ilość, ale przede wszystkim, na jakość produktów, które spożywamy.

Posiłki przygotowujemy sami!

Wtedy hasło: „wiem, co jem” nabiera szczególnego znaczenia. Ponadto wypracowujemy w sobie regularność zarówno w przygotowaniu, jak i spożywaniu posiłków, co pozwala na ograniczenie wydatków na szybkie dania lub nieplanowane jedzenie „na mieście”.

Czas na krótkie podsumowanie – nie ulegajmy ślepo modzie na cudowne produkty zdrowej diety – rodzime produkty są także zdrowe, pełnowartościowe, ale również znacznie tańsze, a świadome planowanie i robienie zakupów to klucz do sukcesu.